“Степовий Колумб”. Так називали відомого археолога та колекціонера Олександра Поля. У 1887 році в своєму будинку в Катеринославі Олександр Миколайович відкрив перший приватний археологічний музей, в якому було близько п’яти тисяч експонатів, історична бібліотека, цінні рукописи, карти, плани. Зібрана археологом-аматором колекція була однією з кращих в Європі і стала фундаментом Катеринославського історичного музею імені Поля.
Його життя схоже на роман. Після навчання в Естонії Олександр Поль повертається на батьківщину. Тут він починає життя поміщика. В 1866 році нашому герою пощастило: абсолютно випадково він знайшов в урочищі під Кривим Рогом поклади залізних руд. Цим він підняв питання про промислову розробку корисних копалин Криворізького басейну.
Різноманітне та цікаве життя колекціонера надто раптово обірвалося. Олександр Поль помер від інфаркту у віці 57 років. Похорони видатної людини були найпомпезнішими та наймасовішими за всю історію Катеринослава. Смерть чоловік назавжди залишилася таємницею для вчених та археологів. Тлінних останків Олександра Миколайовича так і не знайшли.
Могила Поля на Севастопольському кладовищі безслідно зникла. На тому місці в 1955 році влаштували парк. З встановленням комуністичної диктатури, ім’я почесного громадянина було надовго забуто. 26 липня виповниться 129 років зі смерті Олександра Поля. Це є приводом згадати людину, яка так багато зробила для нашого міста.